Wystawy

Prezentacja prac białostockich i podlaskich plastyków inspirowanych żydowską historią Białegostoku, zarówno śladami tych znikomych materialnych pamiątek które się zachowały, i tych, być może ważniejszych, które pozostały w pamięci, świadomości i podświadomości współczesnych artystów.

Pozornie banalna i zwyczajna, często niedoceniania jak powszedni dzień – fotografia – dokument. Zapisuje codzienność i przypadkowość zdarzeń. Ale to tylko złudzenie. Bo upływ czasu sprawia, że w uchwyconym niegdyś kadrze dostrzegamy nostalgię, tęsknotę i przemijalność czasu. To tam toczyło się życie, to pory roku – a nie media – wybijały rytm, to gdzieś tam, na peryferiach działo się to, co ważne.

Młodzież skonfrontowana z historią getta warszawskiego i artefaktami odnalezionymi w bunkrze na jego terenie, stała się badaczami lokalnej historii. Posługując się aparatami analogowymi, podjęła próbę zapisu świadectw przeszłości odkrytych na strychu dawnej synagogi Cytronów. Ponownie zanurzyła się w czasie minionym używając aparatów z początku XX wieku. Zdjęcia zostały wykonane w technice mokrego kolodionu na ciemnym szkle, pod kierunkiem białostockiego fotografika Andrzeja Górskiego.

Łącząc w sobie subtelność artysty fotografika z uważną obserwacją fotoreportera, Bogusław Florian Skok dokumentuje rzeczywistość. Z nieodłącznym aparatem fotograficznym od lat ciągle poszukuje, przygląda się, konstatuje i dokonuje zapisu otaczającego nas świata.

Wystawa prac malarskich powstałych na plenerze w Białowieży w dniach 24-30.06.2023. Wzięły w nim udział osoby dorosłe uczęszczające na warsztaty plastyczne w Galerii im. Sleńdzińskich w ramach grup: „Sztuka przed obiadem” i „Jak ugryźć sztukę”.

„Animacja ma tę przepiękną zaletę, że bez słów – samym ruchem, nastrojem, plastyką – może przekazać sens, który jest bardziej odczuciowy, niż rozumowy.”

Pokaz najcenniejszych obiektów odkrytych w październiku 2022 r. na strychu bożnicy Cytronów

To absolutnie wyjątkowa kolekcja – dzieła sztuki i archiwum rodziny artystycznej Sleńdzińskich wywodzącej się z Wilna. Nieprzerwanie przez cztery pokolenia swoje talenty plastyczne realizowali: Aleksander, Wincenty, Ludomir i Julitta.